Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Szybkie wiadomości ekonomiczne (31 lipca)

▶️ Wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (Economic Sentiment Indicator – ESI) w lipcu wyniósł 94,1 pkt. wobec 93,2 w czerwcu – wynika z danych Komisji Europejskiej. Z kolei wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w lipcu spadł do 20,0 pkt. z 22,9 pkt. w czerwcu.

▶️ Minister Finansów wyemitował i przekazał obligacje skarbowe o łącznej wartości nominalnej 97 mln PLN, przeznaczone dla uczelni publicznych – podał resort finansów.

▶️ Według wstępnego szacunku, inflacja HICP w Niemczech zwolniła w lipcu do 6,5% r/r z 6,8% miesiąc wcześniej, lekko poniżej oczekiwań rynkowych (6,6%). Z kolei sprzedaż detaliczna w Niemczech w czerwcu spadła o 0,8% m/m. Analitycy spodziewali się spadku o 0,3% wobec wzrostu o 1,9% miesiąc wcześniej.

▶️ Indeks nastrojów w gospodarce ESI strefy euro wyniósł w lipcu 94,5 pkt. wobec 95,3 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 95,0 pkt.

▶️ Deflator PCE w USA w czerwcu wyniósł 3,0% r/r wobec 3,8% miesiąc wcześniej, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 4,1% r/r wobec 4,6% miesiąc wcześniej i oczekiwań na poziomie 4,2%. Deflator PCE jest preferowaną przez Fed miarą wzrostu cen.

▶️ Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, w lipcu wyniósł 49,3 pkt. wobec 49,0 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy szacowali tutaj 48,9 pkt. Z kolei indeks PMI w sektorze usług w lipcu wyniósł 51,5 pkt. wobec 53,2 pkt. w poprzednim miesiącu. Konsensus zakładał 53,0 pkt.

źródło: Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna

Udostępnij