Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Szybkie wiadomości ekonomiczne (24 kwietnia)

▶️ Ireneusz Dąbrowski (pod względem poglądów bliski prezesowi NBP i większości RPP) w wywiadzie dla Parkiet TV ocenił, że „pewna przestrzeń” do obniżek stóp może pojawić się pod koniec roku. Gdyby jednak zaszła taka potrzeba i dane pokazałyby wydłużenie okresu obowiązywania wysokiej inflacji, Rada będzie jego zdaniem gotowa do podniesienia stóp. Z kolei Joanna Tyrowicz (najbardziej jastrzębia członkini Rady) uważa, że średnioroczna inflacja w 2023 r. będzie niewiele niższa niż w poprzednim roku.

▶️ Trzy główne miesięczne wskaźniki aktywności rozczarowały w marcu: produkcja przemysłowa z -1 do -2,9% r/r, produkcja budowlano-montażowa z 6,6 do -1,5% r/r oraz sprzedaż detaliczna z -5,0 do -7,3% r/r. Komplet danych za I kwartał skłania nas do szacowania wzrostu PKB w I kwartale na 0,0% r/r (spadku unikniemy dzięki dobremu wynikowi usług). Dane za marzec wskazują przede wszystkim na słabość konsumpcji, która w I kwartale pogłębiła spadki.

▶️ Ceny produkcji przemysłowej wzrosły w marcu o 10,1% r/r, w tym w przetwórstwie przemysłowym o 4,8% r/r. Inflacja PPI spada obecnie z potężnej bazy (ceny energii oraz wielu dóbr przetworzonych) a fakt, że już w lutym spadła poniżej inflacji CPI, zapowiada dalsze spadki tej drugiej.

źródło: Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna

Udostępnij