Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Szybkie wiadomości ekonomiczne (17 kwietnia)

▶️ RPP nie dyskutowała o obniżkach stóp procentowych, bo nie ma do tego podstaw od strony procesów gospodarczych i inflacyjnych – powiedział agencji Bloomberg Cezary Kochalski.

▶️ Inflacja CPI obniżyła się w marcu do 16,1% r/r z 18,4% w poprzednim miesiącu, co oznacza rewizję o 0,1 pkt. proc. w dół w stosunku do szybkiego szacunku. Uwagę zwraca zarówno dalszy wzrost inflacji bazowej (naszym zdaniem do 12,3%), jak i skok cen żywności napędzany przez drożejące (o 7% m/m) warzywa. Warto też zauważyć zmianę struktury inflacji usług, gdzie czynsze i usługi medyczne ustępują pola m.in. łączności.

▶️ Powołująca się na źródła w EBC agencja Reuters podała w piątek, że coraz więcej członków Rady Prezesów opowiada się za wcześniejszym zakończeniem reinwestycji środków z odsetek i spłat zapadających papierów kupionych w ramach programu APP. Obecnie EBC reinwestuje środki do kwoty 15 mld EUR. Oznaczałoby to szybszą redukcję bilansu i miało służyć walce z inflacją. EBC jest w tej walce spóźniony i szuka coraz to nowych sposób na nadrobienie zaległości.

▶️ Aktywność ekonomiczna w Stanach Zjednoczonych w marcu rozczarowała. Sprzedaż detaliczna spadła o 1% m/m, poniżej prognoz zakładających spadek o 0,4% m/m. Produkcja przemysłowa wzrosła o 0,4% m/m (wobec oczekiwań wzrostu o 0,2%), jednak stało się to za sprawą skoku produkcji energii (o 8,4% m/m). Przetwórstwo przemysłowe rozczarowało, kurcząc się o 0,5% m/m (oczekiwano spadku o 0,1%). Dane te sygnalizują kontynuację zbiegania twardych i miękkich danych z USA. Rynkami szarpnęły jednak nastroje konsumentów w kwietniu (badanie Uniwersytetu Michigan) a dokładniej wzrost krótkoterminowych (na rok do przodu) oczekiwań inflacyjnych z 3,6 do 4,6%.

źródło: Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna

foto: Andrzej iwanczuk/REPORTER

Udostępnij