Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Szybkie wiadomości ekonomiczne (12 kwietnia)

▶️ Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 13 kwietnia obligacje serii OK1025, PS0728, WZ1128, DS1033 i WS0447, o łącznej wartości 4-6 mld PLN – podał resort w komunikacie.

▶️ Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że w 2023 r. polska gospodarka urośnie o 0,3% – wynika z najnowszej wersji cyklicznego raportu World Economic Outlook. Według MFW, średnioroczna inflacja CPI w Polsce w 2023 r. wyniesie 11,9%. Prognoza inflacji jest zgodna z naszą, lecz w kontekście wzrostu gospodarczego jesteśmy bardziej optymistyczny (0,9%). Ponadto, MFW obniżył prognozy wzrostu światowego PKB na 2023 r. do 2,8% z 2,9%, a na 2024 r. do 3%. Według MFW dezinflacja jest oczekiwana we wszystkich głównych grupach krajów.

▶️ Wskaźnik zaufania wśród inwestorów Sentix w strefie euro w kwietniu wyniósł -8,7 pkt. wobec -11,1 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się wskaźnika -10,1 pkt. Z kolei sprzedaż detaliczna w strefie euro w lutym spadła o 0,8% m/m, a miesiąc wcześniej wzrosła o 0,8% – poinformował w komunikacie Eurostat. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami analityków.

▶️ Fed ma jeszcze wiele pracy, aby obniżyć inflację, a kolejna podwyżka stóp proc. to rozsądny krok – poinformował prezes Fed Nowego Jorku, John Williams. Williams powiedział, że marcowa prognoza decydentów dotycząca jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych w tym roku, po której nastąpi pauza, jest rozsądnym punktem startowym, choć ścieżka dla stóp proc. będzie zależała od nadchodzących danych gospodarczych.

źródło: Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna

Udostępnij