Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Rozwiązanie sprawdzone i przyszłościowe: worki termokurczliwe. adapa reaguje znacznymi inwestycjami

Worki termokurczliwe już od kilkudziesięciu lat są standardowym rodzajem opakowania w sektorze spożywczym, niezastąpionym w przypadku mięs, serów i innych produktów. Grupa adapa, jeden z przodujących producentów opakowań elastycznych w Europie, zalicza produkcję worków termokurczliwych do swoich podstawowych kompetencji i może pochwalić się około 40-letnim doświadczeniem w tym zakresie. Worki termokurczliwe stanowią ważny filar strategiczny w ofercie grupy, który dzięki dużemu potencjałowi pod względem oszczędności zasobów jest bardzo na czasie. To wystarczający powód, by firma adapa nadal rozwijała moce produkcyjne w zakresie worków termokurczliwych, dokonując znacznych inwestycji.


Worki termokurczliwe — rozwiązanie prawdziwie uniwersalne
Worki termokurczliwe to sprawdzone od dziesięcioleci rozwiązanie opakowaniowe, a jednocześnie prawdziwy produkt high-tech: nowoczesne materiały termokurczliwe są niezwykle cienkie i składają się z kilku różnych warstw, które nadają opakowaniu szczególne właściwości. Opakowania termokurczliwe są niezwykle wydajne i zapewniają towarom najlepszą ochronę oraz zachowanie jakości w całym cyklu życia: od magazynowania przez transport i dystrybucję aż po sprzedaż w sklepie. Worki termokurczliwe są stosowane jako opakowania do dojrzewania niektórych produktów, takich jak sery czy mięso. Dzięki właściwościom barierowym optymalnie dostosowanym do danego towaru pakowanego zapewniają one pierwszorzędną jakość produktu, np. delikatnie dojrzałe mięso lub doskonale dojrzały ser. Pod względem wyglądu opakowania termokurczliwe są „uczciwe”: prezentują swoją zawartość w sposób widoczny i namacalny ze wszystkich stron. Ponadto łatwość zadruku daje wiele możliwości w zakresie atrakcyjnej prezentacji marki czy to na stoisku, czy na półce w sekcji samoobsługowej sklepu spożywczego.

Większa automatyzacja, nowe wymagania
Procesy pakowania w worki termokurczliwe są dziś w dużej mierze zautomatyzowane. Worki są otwierane w maszynach, wypełniane produktem, opróżniane z powietrza, zgrzewane i na koniec obkurczane. Do napełniania woreczków coraz częściej stosuje się roboty. Ten wysoki stopień automatyzacji znacznie przyspieszył cykl (liczbę opakowań na minutę) i doprowadził w ostatnich latach do podwojenia szybkości pakowania. Duża szybkość w połączeniu z krótszymi czasami cyklu pozostawia mniej czasu na zgrzewanie, dlatego materiały do zgrzewania zostały dostosowane do coraz mniejszych okien procesu. Ponadto worki termokurczliwe stosowane w tych wysoce zautomatyzowanych procesach pakowania wymagają odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej oraz szczególnie niezawodnych zgrzewów, ponieważ są one narażone na duże obciążenia w procesie napełniania. Ogólnie rzecz biorąc, stopień automatyzacji, a tym samym szybkość pakowania, zależy w dużym stopniu od produktu, jakim napełniany jest worek: podczas gdy jednolite i stałe produkty, np. kawałki sera lub bochenki, można pakować automatycznie stosunkowo dobrze, nie zawsze jest to możliwe w takim samym stopniu w przypadku miękkich produktów o zmiennych rozmiarach, takich jak świeże mięso.

Zaskakująco przyjazne środowisku dzięki oszczędności materiału
W duchu ochrony zasobów i klimatu adapa stara się łączyć w całym swoim portfolio opakowań elastycznych najlepsze parametry opakowań z najlepszym wykorzystaniem materiałów. W segmencie worków termokurczliwych udało się to osiągnąć dzięki wieloletnim pracom rozwojowym, które zaowocowały coraz cieńszymi foliami, co wyjątkowo sprzyja zrównoważonemu rozwojowi. Worki termokurczliwe łączą w sobie niezawodną ochronę produktów — co jednocześnie przeciwdziała marnotrawstwu żywności — z minimalnym wykorzystaniem materiału. Na przykład do opakowania dojrzewającego kręgu sera o wadze około 3,5 kg potrzebny jest worek termokurczliwy o wadze zaledwie 12 g, co daje doskonały stosunek wagi pakowanego produktu do wagi materiału opakowaniowego.

Nowo powstały oddział produkcji worków w Kempten Niemcy jest wyposażony w urządzenia do wytwarzania worków termokurczliwych idealnie dopasowanych do potrzeb klientów.

Docenione efekty rozwoju — zaprojektowane pod kątem recyklingu worki VACUshrink(re) MEX 55
W kontekście zaangażowania przemysłu opakowaniowego w rozwój bardziej zrównoważonych rozwiązań klasyczny worek termokurczliwy może zaprezentować pełnię swoich korzystnych właściwości. W ramach ogólnofirmowej inicjatywy „rethink” grupa adapa współpracuje ze swoimi klientami, aby promować zastępowanie konwencjonalnych opakowań bardziej zrównoważonymi rozwiązaniami alternatywnymi. Doskonałym tego przykładem jest VACUshrink(re) MEX 55: worek termokurczliwy o wysokiej barierowości, który nadaje się do pakowania mięsa lub sera i nie wymaga żadnego sieciowania. Nie zawiera on warstw PA ani bariery PVDC i ma certyfikat potwierdzający możliwość recyklingu. Ten worek na bazie PE z certyfikatem recyklingowym może być łatwo przetwarzany na konwencjonalnych urządzeniach. VACUshrink(re) MEX 55 otrzymał za to prestiżową nagrodę WorldStar Award 2023 w kategorii Materiały i komponenty opakowaniowe. Zdobył również Niemiecką Nagrodę Opakowaniową 2022 w kategorii Zrównoważony rozwój oraz nagrodę PackTheFuture Award 2023 w kategorii Projektowanie pod kątem recyklingu, a ostatnio znalazł się na krótkiej liście kandydatów do nagrody Environmental Packaging Award.

Worki termokurczliwe firmy adapa łączą w sobie niezawodną ochronę produktów — co jednocześnie przeciwdziała marnotrawstwu żywności — z minimalnym wykorzystaniem materiału.

Firma z około 40-letnim doświadczeniem specjalizuje się w opakowaniach elastycznych i dostarcza folie wszystkich typów, kształtów oraz grubości do perfekcyjnych rozwiązań termokurczliwych.

Produkcja materiałów termokurczliwych to proces bardzo wymagający. Zaczyna się od starannego doboru surowców poprzez wytłaczanie aż do wykończenia i produkcji worków. Wszystkie te etapy są wykonywane wewnętrznie w firmie adapa.

Worki termokurczliwe w każdym możliwym wariancie — teraz z jeszcze większymi mocami produkcyjnymi
Materiały termokurczliwe grupy adapa są dostępne w postaci zarówno gotowych worków, jak i płaskich folii. W przypadku worków termokurczliwych istnieją różne kształty zgrzewów, takie jak dolne i boczne w różnych wzorach, a także konfiguracje o specjalnych kształtach. Worki termokurczliwe, które są dostarczane luzem, w stosach, w taśmie lub perforowane na rolce (POR), mogą być optymalnie obrabiane na wszystkich popularnych maszynach pakujących, ponieważ mają doskonałe właściwości mechaniczne oraz świetną zgrzewalność. To sprawdzone, a jednocześnie bardzo nowoczesne rozwiązanie opakowaniowe ma duży potencjał na przyszłość dzięki dobremu połączeniu ochrony produktu i oszczędności zasobów. Fakt ten zmotywował Grupę adapa do znaczących inwestycji w dwóch lokalizacjach. Obejmuje to nakłady na znaczącą modernizację w Centrum Doskonałości materiałów termokurczliwych firmy adapa w Kempten w południowych Niemczech, co pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych. Ponadto zakład St Helens Limited w północnej Anglii jest obecnie rozbudowywany o dwie najnowocześniejsze linie do produkcji worków termokurczliwych, które mają zaoferować zwłaszcza brytyjskim klientom jeszcze szybszą dostępność i najlepszą lokalną obsługę. Pierwszy z tych zakładów już działa, a drugi ma zostać uruchomiony pod koniec maja 2023. W ten sposób grupa adapa będzie nadal dostarczać klientom nowoczesne rozwiązania opakowaniowe o wysokiej jakości, do której przywykli.

Ramka informacyjna
Worki termokurczliwe — krótka historia firmy adapa
Produkcja materiałów termokurczliwych to proces bardzo wymagający. Zaczyna się od starannego doboru surowców poprzez wytłaczanie aż do wykończenia i produkcji worków. Kompetencje firmy adapa w zakresie worków termokurczliwych opierają się na kilkudziesięcioletnim doświadczeniu: grupa była jednym z pierwszych dostawców elastycznych rozwiązań opakowaniowych, który rozpoczął produkcję worków termokurczliwych na początku lat 80 ubiegłego wieku. Od tego czasu adapa stale wytwarza produkty tej kategorii w Niemczech i je rozwija. Produkcję rozpoczęto od struktur 3- i 5-warstwowych. Obecnie adapa produkuje zaawansowane technologicznie materiały termokurczliwe na liniach technologii Triple Bubble i mogą  one składać się z prawie dwukrotnie większej liczby struktur warstwowych. W ciągu dziesięcioleci opakowania termokurczliwe były coraz lepiej dopasowywane do wymagań chronionych produktów. W ramach tego procesu dążono do uzyskiwania coraz cieńszych struktur: w porównaniu z latami 1990, kiedy materiały miały jeszcze grubość 50–55 µm, dziś w niektórych zastosowaniach osiąga się nawet 40 µm. Jednocześnie poprawiono właściwości produktów, takie jak odporność na przebicie. adapa oferuje teraz klientom wybór z szerokiej, kompleksowej oferty. Obejmuje ona szeroki zakres różnych grubości materiału, jak również różne materiały barierowe. Dzięki temu klienci mają do dyspozycji różne opcje (wysoko-, średnio- lub niskobarierowe). Istnieją również specjalne wersje produktów przeznaczone do zastosowań w warunkach głębokiego mrożenia i wysokiej temperatury oraz nadające się szczególnie do pakowania produktów ciężkich, twardych lub o ostrych krawędziach.

Informacje o grupie adapa
Grupa adapa, z siedzibą w Wiener Neudorf w Austrii, specjalizuje się w innowacyjnych, wysokiej jakości i dostosowanych do potrzeb klienta rozwiązaniach w zakresie opakowań o wysokiej barierowości dla przemysłu spożywczego, tytoniowego, higieny i farmacji. Dzięki zintegrowanemu łańcuchowi wartości od pozyskiwania surowców i wytłaczania po drukowanie i konwertowanie firma, która została założona w 2012 roku jako Schur Flexibles i przemianowana w 2022 roku, generuje roczny obrót w wysokości około 690 milionów euro, co czyni ją jedną z wiodących firm w branży w Europie. Firma adapa zatrudnia około 2200 osób w 22 lokalizacjach w całej Europie, które są wysoko wyspecjalizowanymi centrami doskonałości i cieszą się statusem lidera technologicznego w swojej dziedzinie. Zrównoważony rozwój jest priorytetem działalności firmy.

Kontakt prasowy — produkt i rynki:
Casa Blanca Communication GmbH & Co. KG
Carolin Mehler

Blankeneser Bahnhofstraße 46
22587 Hamburg

Deutschland
Tel.:            +49 (40) 47 11 001-70
Faks:          +49 (40) 47 11 001-80

E-mail:        mehler@c-b-c.de
Internet:      www.c-b-c.de

Kontakt prasowy — Dział Komunikacji grupy adapa:
IZ NÖ-Süd Straße 1, Obj. 50C

2351 Wiener Neudorf Österreich
E-mail: communications@adapa-group.com
Wszystkie zdjęcia — copyright adapa

Udostępnij