Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Niższe koszty produkcji żywności dzięki optymalizacji procesów- Inteligentna produkcja żywności

Rosnące koszty oznaczają, że zakłady produkcyjne muszą stale optymalizować procesy. Poniżej przedstawiamy cztery przykłady jak to zrobić, nie rujnując przy tym budżetu.

Przemysł spożywczy znajduje się pod dużą presją. Zwłaszcza wysokie ceny surowców niekorzystnie przekładają się marże, które w wielu przypadkach i tak są już relatywnie niskie. Dobra wiadomość jest taka, że w wielu obszarach przedsiębiorstwa nadal tkwi duży potencjał optymalizacji, który można łatwo wydobyć. Nowe możliwości stwarza przede wszystkim cyfryzacja. Pozwala ona efektywnie zorganizować procesy i optymalnie wykorzystać surowce, a w wyniku tego zredukować koszty. „Z naszego doświadczenia wynika, że koszty materiałowe da się obniżyć do 5 procent w obszarze zaopatrzenia, a w obszarze produkcji o 1 do 4 procent. Jeśli chodzi o koszty transportu, to realne oszczędności mogą się tu kształtować nawet na poziomie 15 procent.” – mówi Arkadiusz Krzywiński, ekspert ds. systemu ERP/MES w CSB-System Polska Sp. z o.o.

Nawet do 5 procent niższe zużycie materiałów dzięki ulepszonym recepturom
Zakłady mięsne muszą stale optymalizować procesy. W mało której branży marże są tak niskie, a siła przetargowa handlu tak wysoka. Presja cenowa wynika przede wszystkim z wysokich kosztów wsadów materiałowych. W przemyśle przetwórczym koszty materiałowe stanowią nawet 60% przychodów ze sprzedaży, a więc znacznie więcej niż w innych gałęziach przemysłu. Co więc w tym przypadku zrobić?
„Droga do wyższych marż prowadzi między innymi poprzez optymalizację receptur.” – mówi Arkadiusz Krzywiński. Zaprojektowane w tym celu oprogramowanie, takie jak na przykład program CSB do optymalizacji receptur, pozwala wykonać to zadanie automatycznie. Uwzględniając ograniczenia w procesie technologicznym i chemicznym, program kalkuluje najkorzystniejsze pod względem kosztów zestawienie składników receptury przy jednoczesnym zagwarantowaniu wysokiej jakości wyrobów. W ten sposób można znacznie obniżyć koszty materiałowe i zwiększyć marże handlowe dla każdego produktu. W zależności od oryginalnej receptury, koszty wsadu materiałowego można zredukować nawet o ponad 5 procent na pierwszym poziomie optymalizacji. Kolejne oszczędności stabilizują się średnio na poziomie od 1 do 4 procent.

Optymalizacja zaopatrzenia – czyli zyski u źródła
Ulepszanie receptur jest tylko niewielkim wycinkiem optymalizacji. Prawdziwym skokiem kwantowym jest dopiero ścisłe powiązanie obszarów przedsiębiorstwa w systemie ERP. Wszystko zaczyna się od zakupu surowców. „Jeśli zaczynasz optymalizować receptury w momencie, w którym wszystkie surowce są już w magazynie, to robisz to za późno.
Działania optymalizacyjne należy podjąć wcześniej. Co do zasady: pierwsze zyski można wygenerować już na etapie zaopatrzenia.” – wyjaśnia Arkadiusz Krzywiński.
Optymalizacja zaopatrzenia przy wsparciu IT pozwala zoptymalizować ceny zakupu, wytwarzać produkty o wymaganych parametrach jakościowych oraz spełnić wymagania klientów. W przypadku zakupu materiałów i surowców, oferowane przez CSB moduły do optymalizacji receptur i produkcji pozwalają obniżyć koszty o 1 do 5 procent.

Dokładne planowanie produkcji przy wsparciu IT
Produkcja kryje w sobie ogromny potencjał w zakresie cyfryzacji i optymalizacji procesów. Redukcja kosztów jest jednak możliwa tylko wtedy, gdy da się skalkulować wszystkie wąskie gardła oraz zasoby i ich wartości. A to już bardzo złożone zadanie optymalizacyjne.
„Mimo to w wielu zakładach decyzje nadal są podejmowane intuicyjnie. Albo używane są rozwiązania rozproszone, które nie są w stanie płynnie komunikować się z systemem ERP. Czy nie lepiej zamiast tego postawić na zintegrowane sterowanie i planowanie produkcji? Chociażby ze względu na dokładność danych czy niższe koszty.” – mówi Arkadiusz Krzywiński.
Jedno jest pewne: aby określić potencjał optymalizacji oraz realne oszczędności na produkcji trzeba wiedzieć, na ile efektywnie pracują maszyny pakujące i produkcyjne, a także czy można przy ich użyciu wytworzyć produkty o wymaganej jakości. Moduł CSB do planowania produkcji udostępnia użytkownikom krótko -, średnio – i długoterminowe scenariusze planowania. Pozwala to optymalnie planować, organizować i sterować wszystkimi zasobami produkcyjnymi, takimi jak człowiek, materiał i maszyna. Jest to przydatne zwłaszcza w przypadku wahań cykli zamówień i dużej różnorodności asortymentowej. W ten sposób można zapewnić świeżość produktów, optymalne zaplanować pracę maszyn i uzyskać wyższą efektywność, a w rezultacie obniżyć koszty.

Systematyczna cyfryzacja przy użyciu istniejących już rozwiązań
Uzyskane oszczędności można zainwestować w dalszą cyfryzację i optymalizację. Potencjał optymalizacji jest ogromny i wykracza poza ramy przedsiębiorstwa. Przyszłość niesie ze sobą wiele nowych możliwości w zakresie redukcji kosztów, ale dużo można osiągnąć już dziś przy użyciu dostępnych rozwiązań. „Cyfrowe rozwiązania dla kompleksowej optymalizacji są w zasięgu ręki – przetestowane, sprawdzone i wdrożone w trybie produktywnym. A jeśli do tego ma się zaangażowanych pracowników, którzy chętnie z tymi rozwiązaniami pracują oraz odpowiednią bazę danych słownikowych i danych procesów, to nic nie jest w stanie zatrzymać procesu optymalizacji.” – podsumowuje Arkadiusz Krzywiński, ekspert ds. systemu ERP/MES w CSB-System Polska Sp. z o.o.

Arkadiusz Krzywiński
Ekspert ds. systemu ERP/MES
w CSB-System Polska Sp. z o.o.

Udostępnij