Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Spotkania SRW RP z Ministrem Henrykiem Kowalczykiem

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP z wicepremierem i ministrem rolnictwa, Henrykiem Kowalczykiem, prezesem UOKIK-u Tomaszem Chróstnym oraz kierownictwem resortu rolnictwa.

Spotkanie miało na celu omówienie wyzwań stojących przed branżą mięsną, które zostały przedstawione w apelu przesłanym przez Stowarzyszenie i związki rolnicze do resortu.

Na spotkaniu obecni byli Dariusz Niebieszczański – przewodniczący Rady Krajowej SRW oraz Tomasz Parzybut – prezes zarządu SRW, a także sygnatariusze apelu, Wiktor Szmulewicz – przewodniczący Krajowych Rad Izb Rolniczych oraz Marek Duszyński – przewodniczący ZZR Samoobrona.

Głównym tematem dyskusji był problem sprzedaży mięsa po cenach dumpingowych w sklepach wielkopowierzchniowych. Stowarzyszenie złożyło pismo do UOKIK-u, w którym podano przykład sklepu, w którym schab był oferowany po cenie 11,86 złotych, podczas gdy zakłady mięsne w hurcie mogły go zakupić za 19 złotych. Prezes UOKIK-u zaznaczył, że jest świadomy przedstawianego przez organizację problemu i zobaczy, co można z tym zrobić. Jednocześnie zauważył, że obecne przepisy pozwalają na stosowanie tego typu “promocji”.

Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na to, że ceny oferowane przez sklepy wielkopowierzchniowe znacznie odbiegają od rzeczywistości. Poparł także inicjatywę tworzenia regionalnych półek sklepowych w supermarketach.

Przedstawiciele SRW RP poruszyli także temat wysokich cen gazu oraz Funduszu Ochrony Rolnictwa. W odpowiedzi na to premier zaznaczył, że wszystko wskazuje na to, że wkrótce cena gazu wróci do akceptowalnych dla wszystkich norm, co oznacza, że nie będzie konieczności tworzenia tzw. tarczy.

Uczestnicy spotkania uzgodnili, że po wpłynięciu do resortu propozycji zmian, o których dyskutowano, odbędzie się kolejne spotkanie.

źródło: SRW RP
foto: MRiRW

Udostępnij