Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Raport: Rynki surowcowe pod lupą

Właśnie ukazał się kolejny Raport przygotowany przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna. Opracowanie dotyczy Produktów rolnych.

Pszenica.
Lutowe aktualizacje prognoz światowego bilansu pszenicy w trwającym sezonie (USDA i FAO) wskazują na dalszą stabilizację sytuacji na światowym rynku. W porównaniu do poprzednich ocen, zwiększono prognozy łącznej produkcji, co wynikało z podwyższenia szacunków zbiorów w Australii oraz Rosji. Wzrosło też światowe zużycie, ale jego dynamika była niższa niż produkcji. To z kolei miało pozytywny wpływ na stan zapasów.

Kukurydza.
Na lekki wzrost napięć wskazują najnowsze projekcje bilansu dla rynku kukurydzy w sezonie 2022/23. Wprawdzie USDA oraz FAO obniżyły poziom produkcji oraz zużycie, lecz redukcja w przypadku produkcji był większa niż zużycia. Ważną informacją dla rynku UE było kolejne podwyższenie prognoz eksportu kukurydzy z Brazylii i Ukrainy. UE jest istotnym odbiorcą ziarna. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy sezonu 2022/23 (lip’22-sty’23) wolumen importu kukurydzy do Unii był wyższy o 73% r/r a Brazylia i Ukraina odpowiadały łącznie za 92% dostaw.

Rzepak.
W bieżącym sezonie sytuację na rynku stabilizuje wyższa produkcja w Unii Europejskiej, która jest też istotnym globalnym importerem. Kolejnym ważnym czynnikiem są wysokie zbiory w Australii i Kanadzie, którzy z kolei należą do czołówki światowych eksporterów. Na rynku unijnym, obok wyższych zbiorów, wsparciem podaży pozostaje rosnący import. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy sezonu 2022/23 (lip’22-sty’23) wolumen przywozu rzepaku do Unii był wyższy o 44% r/r. Za 93% importu odpowiadały Ukraina i Australia.

Cały Raport jest dostępny pod tym adresem: http://bitly.pl/Li3m7

źródło: Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna

Udostępnij