Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Pączek kosztuje od 4 do 9 zł.

W Tłusty Czwartek klienci sięgną do kieszeni głębiej niż rok temu; pączek kosztuje od 4 do 9 zł za sztukę – wskazują analitycy Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Dodali, że zaległe zobowiązania cukierników i piekarzy przekroczyły w grudniu 2022 roku 224 mln zł.

Ceny pączków są wyższe niż rok temu, wynika z danych analityków Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Według nich, ceny pączków w warszawskich cukierniach wahały się od 4 do 9 zł za sztukę, podczas gdy faworki kosztowały nawet 250 zł za kilogram. Wzrost cen wypieków wynika przede wszystkim z podwyżki cen gazu, którego rachunki są obecnie nawet kilkaset procent wyższe niż przed wybuchem wojny w Ukrainie. Wzrost cen dotyczy także składników do wypieków, takich jak drożdże, mąka, jaja i mleko. Branża piekarska i cukiernicza ma również trudności z konkurencją ze sklepami wielkopowierzchniowymi.

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że zaległe zobowiązania cukierników i piekarzy wyniosły w grudniu 2022 roku ponad 224 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 37 mln zł w stosunku do grudnia 2021 roku. W przypadku biznesów zajmujących się produkcją pieczywa i wyrobów ciastkarskich, zaległe zadłużenie wyniosło w grudniu 2022 roku ponad 224 mln zł, a liczba niesolidnych firm-dłużników wyniosła 933.

Analityk BIG InfoMonitor i BIK, Waldemar Rogowski, zauważył, że kondycja finansowa piekarni, cukierni i wszystkich podmiotów związanych z produkcją wyrobów piekarskich i mącznych nie poprawi się w najbliższym czasie. Jednak w dłuższej perspektywie może pomóc planowana na kwiecień br. obniżka cen gazu ziemnego dla firm, które działają pod kodem PKD 10.71.Z.

Na podstawie:

autorka: Magdalena Jarco
maja/ amac/

Udostępnij