Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Nasze systemy zawsze projektujemy wspólnie z klientem

Z Tatianą Perczak-Szanowską Dyrektorem Generalnym firmy Busch Vacuum Solutions rozmawia Karolina Szlapańska, opracowanie Katarzyna Salomon.

Dr Karl i Ayhan Busch stworzyli pierwszą pompę do próżniowego pakowania żywności, a firma postała w 1963 r. Od tego czasu wiele się zmieniło, dziś firma Busch to…?
Zacznę może przewrotnie od tego, co w firmie Busch się nie zmieniło, a mianowicie – nasza pasja do próżni. Cały czas zajmujemy się próżnią, rozwijamy i zgłębiamy ten temat. Drugą niezmienną kwestią jest to, że Busch od momentu założenia, aż do dziś jest przedsiębiorstwem rodzinnym. Dla naszej rodzinnej firmy niezwykle istotna jest więc długofalowa perspektywa rozwoju oraz pracownicy, stanowiący prawdziwą wartość Firmy Busch. To właśnie te solidne fundamenty stanowią koło napędowe naszej działalności i przyczyniają się do sukcesu firmy na międzynarodowym rynku. Co zatem uległo zmianie? Przede wszystkim to, że Busch stał się silną, międzynarodową korporacją zatrudniającą niemal cztery tysiące osób, o rocznym obrocie około miliarda euro, czterdziestoma pięcioma oddziałami na całym świecie i  ośmioma  nowoczesnymi fabrykami produkcyjnymi. W Polsce Busch funkcjonuje od 1991 roku. Zatrudnia ponad czterdzieści osób, a siedziba firmy zlokalizowana jest w Nowej Wsi, nieopodal Włocławka. Polski oddział specjalizuje się w doradczej sprzedaży pomp i systemów próżniowych , a także oryginalnych części zamiennych. Dysponujemy tu na miejscu nowoczesnym warsztatem serwisowym, a także zespołem serwisantów zajmującym się naprawami pomp w terenie. Dodatkowo, nasi inżynierowie sprzedaży utrzymują stały kontakt z klientami w całym kraju służąc im radą  i pomagając podejmować najlepsze decyzje zakupowe.

Firma Busch to światowy lider w dostarczaniu inteligentnych technologii próżniowych, dlaczego akurat Wasze technologie są tak dobre?
Przede wszystkim dlatego, że niewiele jest firm dysponujących tak szerokim portfolio jak nasza. Posiadamy w ofercie produkty w obrębie praktycznie wszystkich technologii, jeżeli chodzi o pompy próżniowe – pompy łopatkowe, kłowe, śrubowe, z pierścieniem cieczowym itd., a także dmuchawy bocznokanałowe, sprężarki , czy wzmacniacze próżni. Wyróżnia nas to, że w polskim oddziale  sami projektujemy i wykonujemy  systemy próżniowe. Posiadamy też jedyny autoryzowany serwis pomp próżniowych w Polsce. Specjalizujemy się w naprawach – przede wszystkim naszego asortymentu, służymy jednak pomocą również w przypadku pomp innych producentów. Co istotne, nasza bardzo bogata oferta produktowa powiązana jest ściśle także z szerokim zakresem działalności. Wywodzimy się co prawda z przemysłu spożywczego, w tej chwili obsługujemy jednak niemal wszystkie rynki, między innymi: medyczny, chemiczny , farmaceutyczny, rynek tworzyw sztucznych czy drewna itp. Śmiało można powiedzieć, w każdym obszarze dysponujemy technologiami pozwalającymi na wspieranie klientów z danego sektora. Co zatem sprawia, że nasze rozwiązania są tak dobre? Główną zasługą jest nasze doświadczenie, z którego wynika to, że produkty Busch są doskonale sprawdzone we wszystkich warunkach. Kolejnym atutem jest ich trwałość i niezawodność – z tego  jesteśmy chyba najbardziej znani. Warto też wspomnieć o naszej ogromnej innowacyjności. Wspólnie z klientami poszukujemy bowiem odpowiednich rozwiązań, a  produkty powstają często w oparciu o potrzeby i wymagania odbiorców. My nie sprzedajemy produktów, a raczej wspólnie z klientami poszukujemy najlepszych dla nich rozwiązań próżniowych.

Zaufanie klientów do Waszej marki to jedne z kluczy do sukcesu firmy. Jakimi jeszcze innymi wartościami kieruje się firma budując pozycję marki Busch?
Busch wyróżnia się w wielu aspektach. Jak już wspomniałam wcześniej, tym, co jest najistotniejsze, jest nasza rodzinna tradycja, która rezonuje na wiele innych obszarów działalności przedsiębiorstwa. Jesteśmy firmą bardzo odpowiedzialną za środowiskowo. To właśnie niezawodność i trwałość naszych produktów przekłada się bezpośrednio na dbałość o środowisko. Ponieważ każdy nasz produkt użytkowany jest przez wiele lat, nie ma konieczności częstych wymian a to wpływa na wolumen. Co więcej, nasze produkty projektowane są zawsze z  myślą o środowisku naturalnym. Staramy się używać farb ekologicznych oraz surowców , podzespołów czy materiałów charakteryzujących się najniższym śladem węglowym. Spośród dostawców wybieramy wyłącznie tych, którzy, tak jak my również dbają o ekologię. Troska o środowisko i społeczeństwo ważna jest dla nas w każdym obszarze. Bardzo mocno angażujemy się w życie lokalnej społeczności. Jesteśmy firmą globalną, ale działamy lokalnie i to nasze motto. Dbamy o wspólnotę, w której się znajdujemy. Reagujemy na to, co dzieje się wokół nas i cenimy różnorodność we wszystkich aspektach. Zwracamy dużą uwagę na oszczędność zasobów, co wiąże się oczywiście bezpośrednio z solidnością naszych produktów. Wprowadzając do oferty nowe propozycje zawsze zwracamy uwagę na to, co wniosą one do społeczności, czy będą bardziej energooszczędne i będą zużywały mniej mediów, nie tracąc przy tym swoich właściwości. Każda kolejna wersja ma przynieść z założenia korzyść dla klienta w postaci oszczędności zasobów, energii czy mediów.

Które z urządzeń firmy Busch umożliwiają poprawianie efektywności procesów produkcyjnych w realny sposób?
Spójrzmy na nasz główny produkt – pompę, która sama w sobie może być mniej lub bardziej energooszczędna. Pompa z zastosowanym napędem o zmiennej prędkości obrotowej automatycznie generuje oszczędności energii sięgające nawet 50%! Jest to więc niebagatelna oszczędność zarówno dla klientów, jak i dla środowiska. Ogromny wpływ na obniżenie kosztów i podniesienie efektywności pracy u klienta mają systemy próżniowe montowane w strefie poza obszarem produkcji klienta . Z czego wynikają oszczędności? W oparciu o potrzeby konkretnego odbiorcy projektujemy i tworzymy system składający się z pomp próżniowych,  instalacji wraz z całym systemem automatyki i sterowania. Dzięki temu klient potrzebuje dużo mniej pomp, a to generuje ogromną oszczędność energii. Co istotne, kiedy pompy montowane są poza halą produkcyjną, korzysta na tym środowisko pracy.  Przede wszystkim jest chłodniej, klient nie musi schładzać pomieszczenia – tu powstają ogromne oszczędności. Generowany jest również mniejszy hałas, co wpływa pozytywnie ma komfort pracy. Co więcej, lokalizacja pomp poza halą produkcyjną ułatwia prace konserwacyjne, a dzięki obecności pomp rezerwowych, w zakładzie nie ma żadnych przestojów na produkcji. Jeżeli pompa pracuje nieprawidłowo, automatycznie włącza się kolejna, dzięki czemu proces produkcyjny nie jest w żadnym momencie zaburzony. Dodatkowo praca pomp w obszarze poza produkcyjnym, niweluje zagrożenia związane z przedostaniem się resztek żywnościowych do pompy, co znacznie wydłuża jej żywotność.

Warto wspomnieć również o tym, nasze systemy zawsze projektujemy wspólnie z klientem. Jeśli nie posiada on wystarczająco dużo miejsca, możemy zaproponować zewnętrzne kontenery czy budowę antresoli. Warto podkreślić, że okres zwrotu z inwestycji, jaką jest montaż systemów próżniowych jest, przy coraz wyższych kosztach energii, naprawdę bardzo krótki. Co ważne, oferujemy serwis systemu,  pilnujemy terminowych przeglądów nie tylko pomp, ale także szczelności całego układu , czy automatyki. Dbamy o to, żeby nasze pompy pracowały na odpowiednich olejach i w odpowiedniej temperaturze, a podczas ewentualnych napraw stosujemy wyłącznie części oryginalne. Wszystko to w konsekwencji przynosi realne i bardzo wymierne korzyści -można zaoszczędzić nawet do 70% kosztów energii. Nasze systemy posiadają od niedawna w standardzie także system sprawdzania szczelności układu. Warto wspomnieć też o systemie cyfrowego monitoringu pracy pompy. Dzięki OTTO można  uniknąć nieplanowanych przestojów i klient nie traci pieniędzy i cennego czasu na wykonywanie nadmiernej lub niedostatecznej liczby czynności konserwacyjnych. Klient ma przy tym dokładną wiedzę o tym, co dzieje się w jego procesach produkcyjnych i jaki jest stan pompy.

A apropo’s właśnie inwestycji – są to inwestycje dosyć drogie. Kiedy realnie taka inwestycja się zwraca?
Myślę, że można przyjąć okres między rokiem a trzema latami. Wszystko zależy od tego, jakie są potrzeby klienta. Potrafimy dopasować się z naszym systemem do każdych wymagań.

Świat zmierza w kierunku cyfryzacji. Jakie zatem kierunki i trendy wyznacza firma Busch w tej dziedzinie? Czy aplikacja Busch Vacuum App oraz usługa cyfrowa Otto dają możliwość pełnego monitorowania procesów produkcyjnych bez niepotrzebnych przestojów i awarii systemowych?
Busch jest jedyną firmą, która opracowała i wprowadziła system cyfrowego monitorowania pracy pompy próżniowej OTTO.

Pulpit OTTO zapewnia pełny przegląd kondycji pomp próżniowych. OTTO może mierzyć do 13 różnych parametrów np. poziom podciśnienia, temperaturę wydechu i wibracje. Otto podaje też  czas do następnej wymaganej konserwacji

Wszystkie dane są zbierane i przesyłane do klienta i, który w każdej chwili może je sprawdzić zarówno na komputerze, jak i w aplikacji w telefonie komórkowym. Kiedy  z  pompami dzieje się coś odbiegającego od normy, informacja błyskawicznie trafia do nas, do klienta i do technika serwisu, który jest zobowiązany zaproponować klientowi odpowiednie działanie – wcześniejszy przegląd, naprawę lub wymianę pompy. OTTO przesyła również miesięczny raport podsumowujący wydajność pompy próżniowej i wszystkie powiadomienia, które zostały wysłane. Raport zawiera listę sugerowanych działań.

Czy polskie zakłady mięsne są gotowe na cyfryzację?
Polskie zakłady w niczym nie ustępują Europie Zachodniej. Czy jesteśmy gotowi? No cóż, zawsze znajdzie się grupa innowatorów łaknących nowości, grupa klientów ostrożnych, która najpierw się przygląda, a potem podąża za pionierami oraz pozostali klienci , którzy lubią już sprawdzone rozwiązania . To naturalne. Nasz produkt jest świeży na rynku. Na edukację poświęcamy więc dużo czasu i energii. Aby zachęcić klientów, umożliwiamy im testowanie nowych propozycji. Zdajemy sobie sprawę z tego, że obawa przed nowościami może być duża. Na szczęście klienci widzą w cyfrowych rozwiązaniach wiele korzyści.

Wysokie standardy firmy Busch to również serwis. Jakie realne korzyści otrzymuje klient, który korzysta z Waszych usług serwisowych?
Jesteśmy jedynym w Polsce autoryzowanym serwisem pomp próżniowych. Korzystamy z najnowszego sprzętu do demontażu i montażu pomp. Używamy tylko i wyłącznie oryginalnych części i najlepszych narzędzi. Dysponujemy doświadczonym i zaangażowanym zespołem pracowników. Każda pompa przed wysłaniem do klienta jest testowana i klient otrzymuje w formie raportu pdf test pompy zawierający: poziom próżni, wibracje, temperaturę, pobór prądu . Zawsze tworzymy protokół , a klient  wie dokładnie , co w jego pompie nie działało. Co ważne, jest on nie tylko w formie opisu, ale również zawiera pełną dokumentację fotograficzną. Jeżeli istnieje taka potrzeba, na czas remontu oferujemy pompy zastępcze. Nasze usługi obejmują także tzw. vacuum check, czyli robiony na prośbę klienta przegląd wszystkich pomp lub wybranego odcinka produkcyjnego. Po przeglądzie  rekomendujemy, co ewentualnie należałoby zmienić w systemie próżniowym. Pokazujemy korzyści. Chętnie podpisujemy z klientami umowy serwisowe, również po to, żeby mieli pewność, że wszelkie naprawy i przeglądy są przez nas odpowiednio zaplanowane. To daje naszym partnerom pełną stabilność. Podczas każdego serwisu powstaje ponadto protokół serwisowy. Naszym priorytetem jest pełna transparentność w odniesieniu do klienta. Buduje to naszą wiarygodność.

Usługa regeneracji pomp próżniowych, sprężarek, dmuchaw to trend idący w kierunku ograniczenia śladu węglowego i ekologii. Jak dużo klientów korzysta z tej opcji regeneracji?
Każdy sprzęt potrzebuje regularnych przeglądów i, w zależności od typu aplikacji, co 5-6 lat wymaga remontu. Większość klientów z tego korzysta. Konsekwencją niedopilnowania tego jest bowiem konieczność zakupu nowego urządzenia. A to są z reguły znacznie wyższe koszty. Jeżeli my opiekujemy się pompami, wtedy remonty są wymagane zdecydowanie później niż u klientów, którzy robią serwis we własnym zakresie. Firma Busch wie, jak to zrobić, aby  pompy miały dużo dłuższą żywotność.

Dziękuję za rozmowę.

Buch Polska Sp. z o.o.
www.buschvacuum.com

Udostępnij