Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Firma Drobiarska stawia na optymalizację zużycia energii wykorzystując autorskie rozwiązania FRIZO

Dla producenta drobiu w zakładzie produkcyjnym w Strzegomiu został zrealizowany projekt wdrożenia glikolowo-amoniakalnego systemu chłodzenia. Wykonawcą instalacji jest lider na rynku chłodnictwa przemysłowego – firma Frizo.

Firma Drobiarska specjalizuje się w produkcji mięsa drobiowego od ponad 25 lat, współpracując z wieloma dużymi producentami wyrobów gotowych w kraju i za granicą. Eksportuje swoje wyroby na cały świat. W ostatnim czasie producent rozbudował zakład, stosując wysoce wydajne technologie i inwestując w nowoczesne chłodnictwo, zapewniając tym samym najwyższą jakość produktów i terminowość dostaw.

Frizo wykonało dla Firmy Drobiarskiej amoniakalną instalację chłodniczą z układami odzysku ciepła. Nowa instalacja zastępuje lokalne freonowe układy chłodnicze. W projekcie zamieniono nieekologiczny czynnik chłodniczy na amoniak – naturalny czynnik zapewniający najwyższą wydajność energetyczną. Tym samym wzrosła sprawność układu chłodzenia. Nowa instalacja jest zasilana z centralnej maszynowni chłodniczej i zarządzana nowoczesnym systemem sterowania i monitoringu.

Jak wyjaśnia  Prezes Firmy Drobiarskiej – Damian Manikowski „Modernizacja instalacji w znaczący sposób zwiększyła wydajność chłodniczą dopasowując ją do aktualnych potrzeb technologii produkcji, a co najważniejsze zmniejszyła o połowę zużycie energii. Ponadto urządzenia chłodnicze z odzyskiem ciepła są doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu nie tylko otrzymujemy ciepłą wodę na potrzeby zakładu, ale przede wszystkim odciążamy układ chłodniczy. Kompleksowa instalacja zaprojektowana na miarę  naszych potrzeb i rewitalizacja systemów już istniejących przynosi zwrot z inwestycji widoczny już w bardzo krótkim czasie użytkowania. Co warto podkreślić, dotychczas nie mieliśmy doświadczenia z instalacją amoniakalną, lecz firma Frizo przeszkoliła naszą kadrę techniczną, tak aby czuła się bezpiecznie i pewnie nadzorując pracę nowej instalacji. Niezawodność funkcjonowania układu sprawia, że nasza obsługa ma więcej czasu na inne zajęcia. Szczerze polecam współpracę z firmą Frizo”.

Szacunkowa wartość inwestycji wyniosła blisko 15 milionów złotych.

Udostępnij