Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Co wziąć pod uwagę inwestując w automatyczne filetowanie piersi kurczaka?

Tradycyjnie filetowanie piersi odbywało się ręcznie na pracochłonnych liniach stożkowych. Nie bez powodu obserwowaliśmy rosnącą tendencję do automatyzacji tego procesu. Po pierwsze, ręczne filetowanie w dużej mierze zależy od pracowników, którzy muszą zapewnić wysoką jakość jak i wydajność. Niestety, nawet w przypadku wykwalifikowanych pracowników, czynniki ludzkie mogą powodować niespójności w ciągu dnia pracy. Zmęczenie i spadki koncentracji są bowiem nieuniknione. Co więcej, wraz ze wzrostem prędkości linii, ręczne linie stożkowe zajmują znaczną przestrzeń. W rezultacie, światowy przemysł drobiarski jest świadkiem znacznego wzrostu liczby automatycznych linii do filetowania, obejmujących zarówno systemy półautomatyczne, jak i w pełni automatyczne.

 

 

 

Porównanie ręcznego i automatycznego procesu filetowania

Wykwalifikowani pracownicy posiadają zdolność dostosowania procesu do unikalnych cech każdego produktu, co pozwala im spełniać określone standardy jakości i sprostać określonym wymaganiom rynku. Jeśli chodzi o automatyzację, dostosowanie do każdego produktu odbywa się za pomocą narzędzi pomiarowych, co ogranicza potrzebę zatrudniania wysoko wykwalifikowanych pracowników jedynie do zadań związanych z konfiguracją i konserwacją maszyny. Co więcej, włączenie wstępnie zainstalowanych receptur maszynowych jeszcze bardziej upraszcza obsługę.Filetowanie ręczne jest procesem pracochłonnym, który nie tylko zwiększa zależność zakładu przetwórczego od pracowników, ale zwiększa również koszty związane z produkcją. Utrzymanie zespołu związane jest zazwyczaj z ciągłymi szkoleniami, podczas gdy automatyczne rozwiązania wymagają wykonania prostych czynności, takich jak ładowanie produktów na maszynę. Warto jednak zauważyć, że ludzie posiadają zdolność adaptacji do obsługi szerokiej gamy przychodzących produktów, maszyny natomiast w sytuacji, kiedy produkty wykraczają poza z góry określony zakres, mogą mieć trudności z optymalizacją swojej wydajności. A zatem, aby zachować pewien poziom elastyczności produkcji, automatyczne maszyny do filetowania muszą być w stanie przetwarzać różnego rodzaju produkty.Jedną z najbardziej zauważalnych różnic między trybowaniem automatycznym i ręcznym, szczególnie podczas pracy z dużymi prędkościami jest możliwość ograniczenia powierzchni, na jakiej odbywać się będzie ten proces. Proces ręcznego odkostniania wymaga bowiem znacznie więcej przestrzeni roboczej. Narzędzia zautomatyzowane natomiast nie tylko potrzebują jej znacznie mniej, ale mogą również działać z większymi prędkościami.

 

Znaczenie procesu maturacji

Proces maturacji odgrywa kluczową rolę w przemianie tkanki mięśniowej mięsa po uśmierceniu zwierzęcia. Ponieważ zapotrzebowanie na mięso z piersi bez kości i jego dalsze przetwarzanie stale rośnie, przetwórcy poszukują krótszych okresów dojrzewania. Osiągnięcie właściwej równowagi w czasie dojrzewania jest bowiem niezbędne do osiągnięcia pożądanej jakości filetowania i wydajności.Skrócenie czasu dojrzewania wzmacnia tkankę międzymięśniową, umożliwiając pozyskanie atrakcyjnych wizualnie filetów oraz pozostawienie minimalnej ilości mięs resztkowych na korpusie. Jednakże takie podejście zwiększa ryzyko zawartości kości w filecie. Z drugiej strony, dłuższe okresy dojrzewania często skutkują uszkodzeniem struktury tkankowej podczas wyciągania i skrobania, pozostawiając smugi mięsa na korpusie. Niemniej jednak, w filetach poddawanych przedłużonemu procesowi dojrzewania zazwyczaj nie ma kości.Czas dojrzewania przychodzącego produktu wpływa zatem znacząco na wydajność usuwania kości i jakość filetu. Chociaż początkowo może się wydawać, że niższy stopień dojrzewania zapewnia wyższą wydajność i mniej pozostałości mięsa na korpusie, konieczne jest przycinanie w celu uwzględnienia zwiększonej zawartości kości. Wymaga ono dodatkowych pracowników i nieuchronnie prowadzi do usunięcia dodatkowego mięsa wokół kości. Natomiast dojrzałe produkty przychodzące mogą pozostawiać więcej resztek mięsa na korpusie, ale wymagają minimalnego przycinania lub nie wymagają go wcale. Umiejętne zarządzanie procesem dojrzewania ma więc kluczowe znaczenie w znalezieniu „najlepszego punktu”, który pozwala osiągnąć optymalną równowagę między uzyskiem a jego jakością.

 

 

Inne czynniki wpływające na proces filetowania

Przy wdrażaniu zautomatyzowanego procesu filetowania, przychodzący produkt musi spełniać pewne wymagania. Przede wszystkim, produkt piersiowy załadowany do maszyny powinien być w dobrym stanie. Wiąże się to z anatomicznym odcięciem skrzydła, aby umożliwić maszynie do filetowania dokładne wykonanie operacji cięcia i skrobania. Dodatkowo, aby produkt piersiowy dobrze przylegał do siodła załadunkowego, kluczowe znaczenie ma jego odpowiednie przycięcie na linii rozbioru. Na proces filetowania znacząco wpływają różne czynniki związane z warunkami hodowli, takie jak warunki uprawy, sposób żywienia i wady genetyczne. Słabe kości lub nieprawidłowości w mięśniach, takie jak mięso spaghetti, stanowią wyzwanie dla wielu przetwórców.

 

 

Nowa automatyczna fileciarka piersi kurczaka BAADER

Firma BAADER angażuje się w ciągłe innowacje w zakresie rozwiązań filetowania piersi, aby wspierać klientów w utrzymaniu przewagi konkurencyjnej przy jednoczesnym zaspokajaniu rosnącego zapotrzebowania na mięso z piersi bez kości. Te najnowocześniejsze systemy odwzorowują precyzję ręcznego filetowania, wykorzystując zaawansowane narzędzia pomiarowe, które automatycznie dostosowują procesy skrobania i odcinania. Rezultatem jest wysoka wydajność i doskonała jakość filetów.Najnowsza pozycja w portfolio produktów BAADER, Breast Cap Deboner 660A, to automatyczna i wysoce wydajna maszyna skutecznie obsługująca nawet wysoko zróżnicowany wagowo surowiec, oferująca przy tym najwyższą jakość produktów filetowych.

 

 

Fileciarka BA660A obsługiwana jest przez dwóch operatorów ładujących surowiec na tzw. siodła. Maszyna wyjściowo obsługiwała wydajność 4200 szt/h, aczkolwiek w 2024 dostępna będzie aktualizacja systemu do prędkości 5000 szt/h.Co ważne, w tej kategorii wydajności, jest to aktualnie najkrótsza automatyczna fileciarka na rynku, ponieważ jej długość to zaledwie niecałe 9 metrów, więc z powodzeniem mieści się w miejscu dotychczasowych stołów do filetowania ręcznego.Więcej informacji na temat naszych rozwiązań w zakresie filetowania można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.baader.com oraz:www.poultry.baader.com/deboning/breast-cap-deboner-660

Udostępnij