Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające ws. praktyk spółki Jura Polska

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego ustalania cen ekspresów do kawy marki Jura – poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Trwa analiza dowodów zebranych w tej sprawie – dodano.

Prezes UOKiK sprawdza w postępowaniu wyjaśniającym praktyki spółki Jura Polska, wyłącznego importera ekspresów do kawy Jura oraz sprzedawców tych produktów – poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Podejrzewamy, że pomiędzy importerem a dystrybutorami ekspresów do kawy marki Jura mogło dojść do niedozwolonego ustalania cen oraz podziału rynku. W tej sprawie, za zgodą sądu, pracownicy UOKiK przeprowadzili pod koniec 2022 r. przeszukanie w siedzibach kilku podmiotów” – powiedział prezes Urzędu Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie. Jak przypomniał, zgodnie z prawem ochrony konkurencji przedsiębiorcy powinni samodzielnie ustalać ceny i zabronione jest ich uzgadnianie z innymi podmiotami.

UOKiK przekazał, iż niedozwolone działania mogły polegać na obowiązku utrzymywania ustalonych cen detalicznych ekspresów do kawy i akcesoriów w internecie oraz sklepach stacjonarnych.

Jak poinformowano, postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. “Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom” – oświadczono.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy – wskazał Urząd. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł. Jak przypomniano, sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar, tzw. leniency, który daje przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę obniżenia, a niekiedy uniknięcia kary pieniężnej.

źródło:

ra/ pad/

Udostępnij