Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w sprawie importu zboża z Ukrainy

Przygotowujemy pomoc dla trzech krajów najbardziej dotkniętych tym nadmiarowym importem zboża z Ukrainy, tj. dla Polski, Rumunii i Bułgarii. Uruchomienie tej pomocy to kwestia dni. Największe środki zostaną przeznaczone dla Polski – powiedział w poniedziałek w Studiu PAP unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Janusz Wojciechowski zapytany w poniedziałek w Studiu PAP, kiedy zostanie uruchomiona pomoc unijna dla rolników najbardziej poszkodowanych nadmiarowym importem zbóż z Ukrainy, odpowiedział, że jest to kwestia dni.

Przygotowałem uruchomienie tzw. rezerwy kryzysowej, która jest przewidziana w budżecie Wspólnej Polityki Rolnej. Ta rezerwa jest przekazywana krajom członkowskim i to one decydują o tym, jakim rolnikom, na jakich warunkach tej pomocy udzielić” – powiedział Wojciechowski.

Pomoc ma być przeznaczona dla krajów, w których zwiększony import zboża z Ukrainy zaburzył funkcjonowanie rynku. Są wśród nich Polska, Rumunia i Bułgaria. Największa pomoc ma zostać przeznaczona dla Polski.

“Do dyspozycji jest kwota 30 milionów euro z możliwością powiększenia jej z budżetu krajowego. Przy czym to pomoc niezależna od tej, którą już polski rząd uruchamia w postaci dopłat do sprzedanego zboża” – przekazał polityk.

Wojciechowski wyraził nadzieję, że pomoc okaże się skuteczna. Jak zaznaczył, przewidywane zbiory zboża na Ukrainie w 2023 roku będą o połowę mniejsze niż te za rok 2022. “Sytuacja powinna stopniowo wracać do normy” – ocenił.

źródło:

Anna Nartowska, Monika Rutke
an/ mru/ pad/

foto: Adam Burakowski/REPORTER

Udostępnij