Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Styczniowe dane dotyczące produkcji sugerują hamowanie przemysłu oraz kontynuację procesów dezinflacyjnych

Analityk PKO BP skomentował opublikowane w poniedziałek wskaźniki, stwierdzając, że styczniowe dane o produkcji wskazują na spowolnienie w przemyśle i kontynuację procesów dezinflacyjnych.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 2,6% r/r, ale spadła o 2,5% m/m. Z kolei ceny produkcji przemysłowej w styczniu br. wzrosły o 18,5% r/r io 0,8% m/m.

Według analityków PKO BP do poprawy dynamiki produkcji przyczyniła się wyższa liczba dni roboczych r/r. Jednak po uwzględnieniu czynników sezonowych i dni roboczych poziom produkcji spadł o 1,4% m/m, a roczna dynamika wyraźnie wyhamowała do 0,3% r/r z 5,6% r/r w grudniu.

Zwracano uwagę, że produkcja w przetwórstwie przemysłowym spowolniła do 2,8% r/r z 3,5% r/r w grudniu. Wśród sektorów o wysokiej dynamice znalazły się przemysł motoryzacyjny (14,7% r/r), farmaceutyczny (25,1% r/r) oraz elektryczny (31,5% r/r). “W tych ostatnich obserwujemy coraz większą dynamikę roczną, co wiążemy m.in. z realizacją zamówień na potrzeby ukraińskiej gospodarki (remont systemu elektroenergetycznego)” – napisali.

Zdaniem ekonomistów pojawiają się jednak oznaki wyhamowania poprzedniego „miniboomu” w produkcji dóbr inwestycyjnych. Mocne dane z sektora motoryzacyjnego to efekt trwającego od kilku miesięcy odblokowywania łańcuchów dostaw. Nadal notuje się dodatnią dynamikę produkcji żywności (5,6% r/r), choć jest ona niższa niż w poprzednich miesiącach. Branże energochłonne, takie jak przemysł chemiczny (-20,4% r/r) i metalowy (-18,8% r/r), odnotowały znaczne spadki, ale nie produkcja wyrobów metalowych (+5,2% r/r). “Podejrzewamy, że przyczyną tej różnicy są efekty substytucyjne (firmy produkcyjne importują drogie metale bazowe). Szacujemy, że w styczniu wydobycie ropy znacznie spadło (ukryte przez GUS ze względu na tajemnicę statystyczną)” – napisali.

Komentując dane GUS i inflację PPI, analitycy zauważyli, że już piąty miesiąc z rzędu inflacja producenta spadła do 18,5% z 20,5% r/r w grudniu. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, najbardziej wzrosły ceny w sektorze energetycznym (58,7% r/r). Inflacja producenta w przetwórstwie spadła siódmy miesiąc z rzędu do 13,5% r/r. „Dezinflacja w cenach producentów z kilkumiesięcznym opóźnieniem przekłada się na ceny konsumenckie, co powinniśmy dostrzec w dalszej części roku. Styczniowe dane sugerują hamowanie przemysłu oraz kontynuację procesów dezinflacyjnych. Dane są spójne z oczekiwanym przez RPP ograniczeniem aktywności gospodarczej i łagodzenia procesów cenowych” – napisali.

na podstawie:

autor: Ewa Wesołowska
ewes/ skr/

Udostępnij