Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

KOGENERACJA DLA ENERGETYKI I PRZEMYSŁU

Ceny gazu wróciły do poziomu sprzed wojny w Ukrainie. Prognozy wskazują, że będą jeszcze niższe. Obecnie tylko 7 % gazu na rynku europejskim to gaz rosyjski. Ceny energii w Polsce pozostaną na wysokim poziomie, gdyż są obciążone wysokimi kosztami nabywania przez elektrownie uprawnień do emisji CO₂. Nasza gospodarka energetyczna (oparta na węglu) jest 2- krotnie bardziej emisyjna niż niemiecka i 15 x bardziej niż – oparta na atomie – gospodarka francuska. Relacje na rynku cen gazu i energii sprawiają, że na nowo warto przeanalizować możliwość zainwestowania w układ kogeneracyjny. Przy obecnych cenach energii i gazu inwestycja zwraca się w bardzo krótkim czasie poniżej 2 lat.

TERMIN NABORU:
– Nabór trwa od 22 kwietnia 2024 r. do 19 grudnia 2025 r. lub do wyczerpania alokacji środków.

BENEFICJENCI:
– Przedsiębiorcy.

RODZAJE INWESTYCJI:
– inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 0,5 MW pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji

Elementem uzupełniającym inwestycji może być:
– przyłącze do sieci należące do beneficjenta projektu (wytwórcy energii),
– magazyn energii – warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest zintegrowanie go z jednostką wytwórczą, która będzie realizowana równolegle w ramach projektu.

BUDŻET PROGRAMU – 3 468 000 000 PLN, w tym:
– kwota alokacji dla dofinansowania w formie pożyczek
– 2 000 000 000 PLN;
– kwota alokacji dla dofinansowania w formie dotacji
– 1 468 000 000 PLN.

DOFINANSOWANIE:
– dotacja do 50% kosztów kwalifikowanych;
– pożyczka do 100% kosztów kwalifikowanych. Oprocentowanie: WIBOR 3M + 50 pb.

TRIGENERACJA I POLIKOGENERACJA
Rozwinięciem układów kogeneracyjnych są moduły:
trigeneracyjne czyli takie, które w tym samym procesie technologicznym pozwalają wytworzyć energię elektryczną, cieplną i chłód użytkowy. Chłód wytwarzany jest poprzez przekształcenie ciepła tzw. niskotemperaturowego (z pokrywy silnika) w chłodnicy absorpcyjnej (czyli w tzw. „chillerze”),
polikogeneracyjne, w których dodatkowo ciepło wysokotemperaturowe (z rury wydechowej) zamieniamy odpowiednim modułem w parę technologiczną.

ZASTOSOWANIE:
Układy kogeneracyjne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie jednocześnie potrzebna jest energia elektryczna, cieplna, a w niektórych przypadkach chłód użytkowy i/lub para technologiczna.

Koszt zainstalowania układu kogeneracyjnego o mocy 1 MW waha się od ok. 3,5 mln PLN w przypadku prostej instalacji bez dodatkowych modułów – do ok. 4,2 mln PLN z modułem pary
do produkcji pary technologicznej i do ok. 4,7 mln PLN z modułem chłodu, lub do 5,4 mln PLN w przypadku zainstalowania 2 modułów.

PREMIA KOGENERACYJNA – DOPŁATA 161,24 PLN DO 1 MWh
– Instalacja kogeneracyjna może też być źródłem dodatkowych przychodów z tytułu premii kogeneracyjnej gwarantowanej, czyli dopłaty 161,24 PLN do każdej wyprodukowanej MWh.
– O premię kogeneracyjną mogą być objęte instalacje o mocy do 1 MW

Przy założeniu, że instalacja o mocy 1 MW będzie pracować 5 tys. godzin rocznie (rok ma 8 760 godzin) premia gwarantowana wynosi 806.200 PLN rocznie (5 tys. godzin x 161,24 PL). Przy 7 tys. godzin pracy 1,13 mln PLN, a przy 6 tys. godzin pracy 967.440 PLN rocznie. Premia gwarantowana ma być wypłacana przez 15 lat.

Józef Kowalczyk
Prezes Zarządu Fundacji Euro-Most

Jesteśmy zdecydowanym liderem na rynku w obsłudze branży rolno-spożywczej w zakresie środków UE.
Współpracujemy z ponad 700 klientami na terenie całego kraju w zakresie różnych programów dotacyjnych (ARiMR, PARP, NCBiR, NFOŚIGW), w tym z ponad 500 klientami z branży rolno-spożywczej – lista referencyjna na naszej stronie internetowej: euro-most.eu

Informacje odnośnie możliwości uzyskania dofinansowania inwestycji z funduszy UE udzielamy pod numerem telefonu: 501 712 020, pytania można kierować na adres e-mailowy: biuro@euro-most.eu.

Udostępnij