Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

GUS poinformował o wzroście obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich

W lutym 2023 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca – podał Główny Urząd Statystyczny.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -36,0 i był o 2,1 pkt. proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Spośród składowych wskaźnika najbardziej poprawiła się ocena przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 5,5 pkt. proc.). Wyższe wartości osiągnęły również oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrosty odpowiednio o 4,1 pkt. proc. i 3,0 pkt. proc.)” – napisano w komentarzu do badania.

Niższe wartości niż przed miesiącem odnotowano dla ocen obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadki odpowiednio o 1,8 pkt. proc. i 0,5 pkt. proc.)” – dodano.

W odniesieniu do lutego 2022 r. obecna wartość BWUK jest niższa o 8,3 pkt. proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 2,3 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -25,3.

Na wzrost wartości wskaźnika w największym stopniu wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (wzrosty odpowiednio o 5,5 pkt. proc. i 4,1 pkt. proc.). Wzrost o 0,6 pkt. proc. wystąpił dla oceny przyszłego poziomu bezrobocia” – napisano.

Niższą wartość niż przed miesiącem odnotowano jedynie dla oceny możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadek o 1,0 pkt. proc.)” – dodano.

W lutym br. WWUK osiągnął wartość o 6,0 p. proc. niższą niż w analogicznym miesiącu 2022 r.

źródło:

pat/ osz/

Udostępnij