Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Gastronomia najbardziej oczekuje poprawy sytuacji


Oczekiwania poprawy sytuacji najbardziej wzrosły w gastronomii i zakwaterowaniu oraz budownictwie – ocenia Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan komentując dane GUS. Oczekiwania inflacyjne w Polsce są najniższe od maja 2018 r., to dobry sygnał ws. przyszłej inflacji – dodał.

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że w lutym 2023 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -36,0 i był o 2,1 pkt. proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Nastroje przedsiębiorców uległy nieznacznej poprawie. Trzeba pamiętać jednak, że nadal jesteśmy z wynikami dużo poniżej średniej długookresowej i nadal przeważają pesymiści” – przekazał w komentarzu Zielonka.

Jego zdaniem największa poprawa dotyczy przyszłości. “To w gastronomii i zakwaterowaniu oraz w budownictwie odnotowujemy największy wzrost oczekiwań, że będzie lepiej. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że to właśnie w tych branżach wskaźniki koniunktury są najniższe, czyli z poziomu bardzo, bardzo źle przesunęliśmy się na poziom bardzo źle” – ocenił.

Zdaniem eksperta “być może znaczną poprawę nastrojów przyniesie kwiecień”. “To właśnie wtedy powinniśmy już być po ogłoszeniu danych o inflacji za styczeń, luty i wstępnych za marzec” – zwrócił uwagę ekspert. I przypomniał, że to właśnie inflacja jest głównym powodem tak słabych nastrojów. “Jej poprawa – zmniejszenie tempa wzrostu cen – może zatem przynieść pewny oddech przedsiębiorcom” – wskazał.

Dodał, że jednocześnie wraz z poprawą nastrojów w firmach luty przyniósł poprawę sytuacji osobistej Polek i Polaków.

Podobnie jednak jak w przypadku przedsiębiorców nie ma wielkich powodów do optymizmu. Bieżący wskaźnik koniunktury (-36,0) jest na prawie takim samym poziomie jak w najgłębszej pandemii (-36,4). Jedna rzecz może cieszyć. Oczekiwania inflacyjne Polek i Polaków są najniższe od maja 2018 r. To dobry sygnał co do wysokości przyszłej inflacji, jak i dla RPP” – ocenił ekspert Konfederacji Lewiatan.

źródło:

Aneta Oksiuta
aop/ pad/

Udostępnij