Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Strefa PREMIUM

Uzyskaj dostęp do unikatowych treści. 
Usługa jest całkowicie BEZPŁATNA.
Wymagana jest jedynie rejestracja konta w naszym Portalu.

Dwa największe Data Centra Badawczo-Rozwojowe w Polsce z najnowocześniejszymi na świecie superkomputerami, inwestują w innowacyjne technologie chłodnicze.

Cyfronet AGH w Krakowie oraz Centrum Badawczo-Naukowe PCSS w Poznaniu powierzyło rozbudowę i modernizację systemów chłodzenia w swoich serwerowniach jednej z wiodących firm z branży chłodnictwa przemysłowego – firmie FRIZO.

Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH jest ustanowioną przez Komitet Badań Naukowych krajową jednostką wiodącąw zakresie eksploatacji i rozbudowy bazy sprzętowej komputerów dużej mocy (KDM) oraz miejskiej i akademickiej sieci komputerowej (MAN). Działające w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH trzy superkomputery: Athena, Ares i Prometheus znalazły się na liście najszybszych superkomputerów świata TOP500 po raz pierwszy w historii. Athena jest obecnie najszybszym superkomputerem w Polsce i zajmuje 105 pozycję  w zestawieniu. Poznańskie Centrum Superkomputerowo – Sieciowe (PCSS) natomiast, to centrum badawczo – rozwojowe będące jednym z polskich Centrów Komputerów Dużej Mocy.  Jego celem jest zapewnienie środowisku naukowemu dostępu do e-Infrastruktury na najwyższym poziomie, a także tworzenie innowacji opartych o ICT, czyli techniki informacyjno-komunikacyjne.

Sprawność operacyjna tak wysoce specjalistycznych urządzeń IT wymaga utrzymania bardzo precyzyjnych parametrów pracy układów chłodniczych jednocześnie zapewniających wysokie bezpieczeństwo pracy. W projekcie, związanym z przebudową infrastruktury zleceniodawcy, zostały wykorzystane zaawansowane technologicznie rozwiązania inżynierskie zapewniające optymalne warunki chłodzenia, jednocześnie obniżające w dużym stopniu koszty eksploatacyjne. Prace będą polegały na wykonaniu układu chłodzenia głównego o łącznej mocy chłodniczej sięgającej aż 6 400 kW, wraz z podłączeniem go bezpośrednio do superkomputerów oraz urządzeń towarzyszących.

Jak przyznaje Prezes Frizo Sławomir Kubiczek „Jest to jeden z naszych niekonwencjonalnych projektów, charakteryzujący się precyzją przy doborze właściwych parametrów, które muszą iść w parze ze skutecznością i niezawodnością całej serwerowni. Projekty Data Center coraz częściej pojawiają się w naszych realizacjach, a my jako doświadczony dostawca tego rodzaju usług oferujemy na rynku sprawdzone i efektywne energetycznie rozwiązania.”

Frizo oprócz projektu dla Akademii Górniczo-Technicznej zrealizuje również przebudowę
i modernizację Data Center dla Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) afiliowanego przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Przedmiotem powyższego przedsięwzięcia jest dostarczenie systemów chłodniczych wraz z przyłączeniem infrastruktury obliczeniowej i składowania danych. Projekt ten zrealizowany zostanie przez grupę specjalistów pod nadzorem osoby eksperckiej, a wszystkie prace zostaną wykonane tak, aby zapewnić bezprzerwowe zasilanie wszystkich systemów. Całe przedsięwzięcie zrealizowane zostanie w Budynku Sal Technologicznych w kompleksie Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego (CBPIO) w Poznaniu.

Wartość  inwestycji szacowana jest na blisko 15 milionów złotych.

foto: Jan GRACZYNSKI/East News

Udostępnij